Допуна обавештења изборна настава ” Анатомија нервног система кроз клиничке вињете”- списак тема-анатомија 1.година ИАС

Obavestavam studente koji pohadjaju izborni predmet “Anatomija nervnog sistema kroz klinicke vinjete” da ce se, usled novonastale situacije, nastava realizovati kao seminarska nastava. Studenti su duzni da izaberu jednu od tema koje se nalaze u prilogu i napisu seminarski rad (do 2 strane teksta A4 formata). Seminarski rad treba poslati do 30.4.2020. na mail: dubravkaaleksic@yahoo.com.
Rukovodilac nastave
Doc.dr Dubravka Aleksic
  • Dopuna obaveštenja izborna nastava ” Anatomija nervnog sistema kroz kliničke vinjete”- spisak tema-anatomija 1.godina IAS

U tabeli se nalaze teme za seminarske radove koje treba poslati do 30.4.2020.na mail:dubravkaaleksic@yahoo.com.

Tema

Plexus brachialis i njegova oštećenja. Prilazi brahijalnom spletu kod anestezije. Dermatomi i miotomi. Klumpke  -Dejairinova i Erbova paraliza. Refleksi na gornjim ekstremitetima- anatomska osnova i moguće oštećenja.

Anatomija i moguća oštećenja lumbalnog i sakralnog pleksusa Dermatomi i miotomi. Lumbalni sindrom. Meralgia paresthetica. Refleksi na donjim ekstremitetima- anatomska osnova i moguće oštećenja.

Spinalni nervi- anatomija i moguća oštećenja. Nn. intercostales, dermatomi,  herpes zoster intercostalis.

Truncus symphaticus- ganglioni i komunikacija sa nn. spinales. Ciljna inervacija. Hornerov sindrom.

Kranijalni živci I – VI. Testiranje funkcije kranijalnih živaca od I-VI. Disfunkcija kranijalnih živaca od I – V. Dermatomi V kranijalnog živca. Herpes zoster ophtalmicus. Kornealni refleks i ispadi.

Kranijalni živci VII – XII. Testiranje funkcije kranijalnih živaca od VII-XII. Bellova pareza. Syndroma foraminis jugularis. Gag refleks i poremećaji..

Parasimpatički ganglioni. Inervacione zone i ispadi.

Anatomija kičemene moždine. Posledice spinalne trame. Brown – Sequard sindrom. Tabes dorsalis. Anatomske osnove lumablne punkcije.

Anatomija moždanog stabla i njegova oštećenja. Retikularna formacija. ARAS. Regulacija sna i deprivacija sna.

Anatomja hipotalamusa I jedra hipotalamusa- funkcija i poremećaji.

Anatomija talamusa I jedra talamusa- funkcija I poremećaji (thalamički bol. Kleine – Levin sindrom).

Moždane kortikalne zone-anatomske osnove I poremećaji( apraxia, aphasia, dyslexia).

Bazalne ganglije- anatomija i poremećaji ( Parkinsonova bolest, Chorea minor, Hemibalismus).

Limbički system anatomija i poremećaji ( depresija, Alzheimerova bolest, dementia).

Vaskularni sistem mozga i kičmene moždine. Cerebrovaskularni insult i njegove posledice.

Veliki moždani sistemi (motorni, senzitivni, čulni)  i osnove njihovog oštećenja.

Rukovodilac nastave
Doc.dr Dubravka Aleksić